Stanisław Nowak (działacz turystyczny)


Stanisław Nowak, urodzony 4 kwietnia 1907 roku w Krynicy Zdroju, to postać o znaczącym dorobku w dziedzinie turystyki i sportu w Polsce. Jego pasja i zaangażowanie w rozwój turystyki w kraju sprawiły, że stał się wnikliwym działaczem i wpływowym liderem w tej branży.

W ciągu swojego życia, Nowak był nie tylko sportowcem, ale również zyskał uznanie jako członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, co podkreśla jego zasługi dla turystyki i promocji krajoznawstwa w Polsce.

Jego wkład w rozwój kultury turystycznej oraz aktywności fizycznej w kraju pozostaje nieoceniony. Stanisław Nowak zmarł 2 lutego 1994 roku, pozostawiając po sobie trwałe ślady w polskim środowisku turystycznym.

Życiorys

Stanisław Nowak to postać, która w znaczący sposób wpłynęła na rozwój turystyki w regionie Krynicy-Zdroju. Jego kariera sportowa rozpoczęła się w latach dwudziestych XX wieku w Krynickim Towarzystwie Narciarskim, gdzie z pasją uprawiał biegi narciarskie na długich dystansach. W czasie swojej kariery, kilkakrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski w tej dyscyplinie. W 1930 roku reprezentował Polskę podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym, biorąc udział w biegach na dystansach 18 i 30 km.

Działalność turystyczną rozpoczął w 1930 roku, dołączając do Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krynicy. Następnie, w latach 1931–1936, pracował w biurze turystycznym inż. Edwarda Błotnickiego, co stanowiło kolejny krok w jego zawodowej karierze.

W obliczu II wojny światowej zaangażował się w działania Armii Krajowej, zyskując pseudonim „Cywil”. Jako łącznik pokonywał pieszo oraz na nartach trudne tereny Beskidu Sądeckiego, co wymagało zarówno odwagi, jak i determinacji.

W 1960 roku podjął pracę w Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krynicy, gdzie sprawował funkcję kierownika Biura Obsługi Ruchu Turystycznego. Jego działania miały na celu zagospodarowanie turystyczne okolic Krynicy-Zdroju, co przyczyniło się do rozwoju regionu. Do najważniejszych osiągnięć Nowaka należy budowa nowego schroniska PTTK na Jaworzynie Krynickiej, a także założenie Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK, w którym pełnił rolę kustosza przez wiele lat.

W jego dorobku znajduje się także Dom Turysty PTTK „Rzymianka” w Krynicy-Zdroju, dom wycieczkowy PTTK w Leluchowie, bacówka PTTK nad Wierchomlą oraz liczne stacje turystyczne w takich miejscowościach jak Krynicy-Zdrój, Tylicz, Muszyna i Leluchów. Dodatkowo, Nowak zajął się zagospodarowaniem historycznych okopów konfederatów barskich w Muszynce, co podkreśla jego zaangażowanie w lokalną historię i kulturę.

Wyróżnienia

Stanisław Nowak, jako wybitny działacz turystyczny, został uhonorowany licznymi odznaczeniami za swoje zasługi. Poniżej przedstawiamy główne wyróżnienia, jakie otrzymał:

  • Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”,
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”,
  • Złota Odznaka „Zasłużonemu dla Województwa Nowosądeckiego”,
  • Godność Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
  • Złota Honorowa Odznaka PTTK.

Upamiętnienie

W hołdzie dla Stanisława Nowaka, zasłużonego działacza turystycznego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze postanowiło wyróżnić go w szczególny sposób. Z tej okazji, bacówce nad Wierchomlą nadano jego imię. To symboliczne gesto uznaje jego wkład w rozwój turystyki w Polsce.


Oceń: Stanisław Nowak (działacz turystyczny)

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:14