Andrzej Dybczak, urodzony w 1978 roku w Krynicy, jest wybitnym polskim etnologiem, podróżnikiem, filmowcem oraz pisarzem. Od dawna współpracuje z różnymi mediami, a jego artykuły ukazują się w renomowanych wydaniach, takich jak "Lampa", "Twórczość" oraz "Studium".
W swoim dorobku Dybczak ma kilka wypraw na Syberię, w tym do malowniczego Kraju Krasnojarskiego, gdzie miał przyjemność mieszkać wśród rdzennych Ewenków. Efektem jednej z jego podróży stała się reportażowa książka pt. Gugara, która szczegółowo opisuje jego życie w społeczności ewenkijskiej. Publikacja ta, wydana w 2008 roku przez Zieloną Sowę, zdobyła uznanie i otrzymała nagrodę Fundacji Kultury za najlepszy rękopis.
Rok 2008 był dla Dybczaka szczególnie owocny, bowiem równocześnie miała miejsce premiera jego filmu dokumentalnego Gugara, który powstał we współpracy z Jackiem Nagłowskim. Film ten, podobnie jak książka, poświęcony jest ewenkijskiej cywilizacji i zdobył liczne nagrody. Wśród nich znalazły się m.in. Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2008), Grand Prix na International Documentary and Anthropology Film Festival w Pärnu (2008) oraz nagroda za najlepszy debiut reżyserski w konkursie "Nowe Filmy Polskie" podczas Festiwalu Era Nowe Horyzonty (2008).
W 2012 roku książka Gugara zdobyła nagrodę Fundacji im. Kościelskich, co podkreśla jej znaczenie w polskiej literaturze. Dodatkowo, w 2018 roku, Dybczak został nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike” za swoją książkę Pan wszystkich krów.
Przypisy
- 20 książek nominowanych do Nagrody Nike 2018 [online] [dostęp 22.05.2018 r.]
- a b c Andrzej Dybczak laureatem tegorocznej Nagrody Kościelskich. [dostęp 23.09.2012 r.]
- Andrzej Dybczak na stronie wydawnictwa Czarne. [dostęp 23.09.2012 r.]
- a b c Przemek Lewandowski: Wywiad z Andrzejem Dybczakiem, autorem książki oraz filmu "Gugara". [dostęp 23.09.2012 r.]
- Andrzej Dybczak w serwisie Film Polski. [dostęp 23.09.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Dagmara Pawełczyk-Woicka | Andrzej Szarata | Jacek Hajduk | Katarzyna Krzeszowska | Franciszek Ksawery Kmietowicz | Josyf SembratowyczOceń: Andrzej Dybczak