W pierwszym kwartale 2025 roku mieszkańcy Nowego Sącza i okolic aktywnie korzystali z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podczas tego okresu przekazali funkcjonariuszom aż 1528 sygnałów dotyczących naruszeń przepisów w swoim otoczeniu. Ponad 60% zgłoszeń zostało potwierdzonych, co potwierdza skuteczność tego narzędzia. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwia anonimowe informowanie Policji o różnorodnych zagrożeniach w lokalnych społecznościach.
Platforma, która funkcjonuje od 2016 roku, stanowi ważne narzędzie dla mieszkańców, którzy chcą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w swojej okolicy. W ramach mapy można zgłaszać zagrożenia w 24 kategoriach, co pozwala na dokładniejsze przedstawienie problemu. Dodatkowo, przez możliwość dodania zdjęć i opisów, zgłoszenia stają się bardziej zrozumiałe dla funkcjonariuszy, co zwiększa efektywność ich weryfikacji i podjętych działań.
Jak pokazują dane z podsumowania Sądeckiej Policji, największą liczbę zgłoszeń stanowiły przypadki przekraczania dozwolonej prędkości, a ich potwierdzalność wyniosła 75,1%. Na drugiej pozycji znalazły się nieprawidłowe parkowania, a dalej niewłaściwa infrastruktura drogowa. Mieszkańcy zgłaszali także zjawiska związane z małoletnimi zagrożonymi demoralizacją oraz spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. Od momentu uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy regionu złożyli ponad 28 tysięcy zgłoszeń, co świadczy o ich zaangażowaniu i chęci dbania o wspólne bezpieczeństwo w regionie.
Źródło: Policja Nowy Sącz
Oceń: Bezpieczeństwo w Krynicy-Zdroju: Mieszkańcy zgłaszają zagrożenia
Zobacz Także