Krynica-Wieś to subregion malowniczego miasta Krynica-Zdrój, zlokalizowanego w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Oznaczany jest jako SIMC 0960444. Warto dodać, że do końca roku 1949 istniał jako samodzielna wieś, a obecnie stanowi integralną część miasta.
Obszar Krynica-Wieś leży w środkowo-południowej części Krynicy-Zdroju, w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Źródlanej, a także w pobliżu stacji kolejowej Krynica-Zdrój. Układ przestrzenny tej części miasta jest nieregularny. Dawna wieś obejmowała wszystkie tereny wiejskie na południe, zachód oraz północ od samego centrum Krynicy, a jej historię wzbogaca fakt, że znajdował się tu wcześniej zlikwidowany przystanek kolejowy Krynica Wieś.
Historia
Dawniej Krynica-Wieś oraz Krynica-Zdrój były jedną, wspólna miejscowością, a także gminą jednostkową, która nosiła nazwę Krynica. Zmiana ta miała miejsce 21 lipca 1911 roku, kiedy z Krynicy wyodrębniono gminę miejską Krynica-Zdrój (Krynica Bad), obejmującą stosunkowo niewielki obszar, ściśle powiązany z uzdrowiskiem. Od tego momentu Krynica-Wieś stała się odrębną gminą jednostkową, zlokalizowaną w powiecie nowosądeckim, będącym częścią województwa krakowskiego.
Znaczące zmiany nastąpiły 15 maja 1928 roku, kiedy to z gminy Krynica-Wieś wyłączono dużą część obszaru, w tym tereny sąsiadującej miejscowości Słotwiny, które zostały włączone do miasta Krynica-Zdrój.
1 kwietnia 1929 roku do gminy Krynica-Wieś włączono zlikwidowaną gminę Słotwiny, co przyczyniło się do zmiany jej struktury.
W dniu 1 sierpnia 1934 roku Krynica-Wieś utworzyła zbiorową gminę, która mimo nowej formy, zachowała charakter jednostkowy, ponieważ składała się z tylko jednej miejscowości.
W okresie II wojny światowej Krynica-Wieś była częścią powiatu Neu-Sandez (nowosądeckiego), znajdującego się w dystrykcie krakowskim, w obrębie Generalnego Gubernatorstwa. W 1943 roku zanotowano, że liczba mieszkańców wynosiła 3245 osób.
W wyniku dalszych przemian administracyjnych, 1 stycznia 1950 roku Krynica-Wieś (razem z Słotwinami) została włączona do miasta Krynica, co spowodowało likwidację gminy Krynica.
Przypisy
- TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). GUS. [dostęp 09.01.2021 r.]
- Krynica, historia
- Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG
- Dz.U. z 1934 r. nr 69, poz. 642
- Dz.U. z 1928 r. nr 96, poz. 844
- Dz.U. z 1928 r. nr 54, poz. 513
- GUS: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933
- a b Dz.U. z 1949 r. nr 60, poz. 467
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Kamień Diabelski na Jaworzynie Krynickiej | Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju | Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju | TSR Jaworzyna Krynicka | TSR Krynica „Góra Parkowa” | Park Zdrojowy w Krynicy-Zdroju | Muszla koncertowa w Krynicy-Zdroju | Słotwiny (Krynica-Zdrój) | Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury | Cmentarz żydowski w KrynicyOceń: Krynica-Wieś